top of page

Miks me laseme endaga nii käituda?

Lapsed, kes on kasvanud peredes, kus neid ignoreeritakse või pidevalt kritiseeritakse, välditakse, nende suhtes ollakse üleolevad, jahedad või lausa julmad, otsivad täiskasvanuna sageli samasuguseid olukordi, et kogeda "armastust", mida nad on pidanud normaalseks.


See, missugune õhustik on olnud kodus, seda on tihtipeale peetud armastuseks. Mitte alati, aga tihti võib olla olnud nii, et see, mida me põlgame, sinna me tagasi takerdume. Tütarlapsed, kes on hüljatud olnud, otsivad partnereid, kes neid hülgaks. Kritiseerivate emade pojad tihtipeale näägutavad naised jne. Sest see on tuttav rada, tuttav tunne, tuttav energeetiline sagedus, kus viibida.


Kui me vaatame suhetes probleeme, siis võime näha, et need on suhteliselt sarnased kordused sellele, mismoodi me oleme harjunud lapsepõlvekodus neid kogemusi saama. Luule Viilma on öelnud, et kuniks me oma teemasid vanematega ära ei lahenda, toovad suhted meile ikka ja jälle samad olukorrad. Ehk siis kui oled jätnud andestamata emale, siis ükskõik, mis imeviguritega me pole ära põgenenud oma kodust või keskkonnast, kuidagi ikka tuleb samasuguse õppetunniga sõbranna või töökaaslane meie ellu.


Mida siis sellises olukorras teha? Kuidas leida endas enese väärtuslikkus, kus me varem oleme terve elu saanud kogemusi, et oleme väärtusetud? Kuidas lõpetada enda eest põgenemine ja see koht endas vastu võtta?


Hirm ja paanika järgmise korduse ees on ju nii lihtsad käivitajad, et ennast sulgeda ja tulla usu puuduses meeleheite tundesse.


Probleem lastel oli selles, et neilt oli ära võetud nende isikliku valiku vabadus ja me võime sellistes kohtades siiamaani arvata, et meil puudub oma jõud ja vabadus olukorda muuta. Kuidas võtta oma vägi tagasi ja otsustada ning valida, et nüüd ma loon enda elu ise?10 SOOVITUST, KUIDAS ENDA VÄGI TAGASI VÕTTA1. ANNAN VABAKS OHVRI ROLLI JA VÕTAN VASTUTUSE


Isegi, kui ma seda teadlikult ei mäleta, siis enne sündi me kõik tegime hingetasandi kokkulepped, mis lugusid me läbi mängima hakkame. Kui me muudkui süüdistame (jaa – mõnes mõttes võibki öelda, et oledki ju ohver olnud!) ning mängime väeti rolli, saame kogeda endiselt samu mustreid. Kuniks isu saab täis ja me valime sellest välja astuda. Kui võtame vastutuse – ise olen loonud – saan endasse ka väe, et nüüd ise olukord ümber teha. Kui ikka salaja teisi süüdistan, siis sellest nõiaringist pääsu pole.2. TUNNISTAN, ET ISU ON TÄIS


Hinged ei tee enne muudatusi enda eludes, kui isu täis pole. Me võime sõna otseses mõttes tõsta selle, kes on olnud ohver, oma mudalombist välja, puhtaks pesta, ära kammida ja pai teha ning uue teeraja näidata. Kuid tavaliselt (kui hingel pole veel päriselt villand saanud), astutakse esimesel võimalusel vanasse tuttavasse mustrisse tagasi. Mäletate, kuidas Nukitsamehele nukid tagasi kasvasid ja ta jälle kriimuliseks poisiks sai? Just niisamuti minnakse tagasi vanasse roopasse. Kuniks päriselt saab villand! Ohvrina on ju tore, kui keegi meid haletseb, saame kiruda agressoreid ja näidata näpuga igale poole mujale kui enda suunas. Niimoodi püherdada oma mudases lombis.

Ohvritunne sageli ühendab inimesi – "meie oleme head, aga nemad pahad". Kohe on ühtsustunne loodud. Traumasidemed, mida niimoodi genereeritakse, on tihtipeale terveks eluks inimesi kokku toonud. Aga kas selles kohas on tõeline õnne ja rõõmu tunne, see on teine küsimus. Palju keerukam on olla kohas, kus ma ei ole trauma-ühendustes. Selliseid inimesi, kes nende traumalugudega kaasa ei taha joosta, peavad traumasidemetes inimesed üleolevateks, ükskõikseteks või lausa reeturlikeks.

Kui keegi julgeb neile öelda, et aidake ennast välja sellest, saate hakkama küll – antakse kaasa tööriistad, siis selle asemel, et nende "kirveste" ja "haamritega" endale väljapääsuks redel ehitada, pannakse need tööriistad hoopis põlema ja tantsitakse lõkke ümber enesehaletsuse tantsu edasi.3. RÄÄGIN TÕTT


Tõde ei ole see, et ma nurisen ja virisen. Okei, seda võib kaa. Aga tegelik tõde, mida meil on vaja, on tõde iseendaga. Kus ma näen, et ma lähen tegelikult enda tõe vastu? Kus ma ennast alla surun, tekitan järjest suuremat pinget eneses? Seda kohta on vaja tunnistada ja aus olla. Ja siis – kui valin ennast päriselt armastada – ka elada selle järgi, mida päriselt enda jaoks kõige paremaks pean4. OSKUS ÖELDA JAH JA OSKUS ÖELDA EI


Nii nagu tegelikult tunnen, nii ka ütlen.5. LÕPETADA TAHTMINE KEDAGI TEIST ÄRA PÄÄSTA


"Keegi ei päästa meid peale meie endi. Keegi ei saa ega tohi. Me ise peame seda teed kõndima." – Buddha

Loe punkti 2.6. EEMALDU MÜRGISTEST INIMESTEST


Võid alati öelda, et sul on vaja võtta aega iseendale või et tegeled mingit laadi projektiga, mis nõuab kogu tähelepanu. Sa ei pea tegelikult kellelegi mingit aru andma. Aga kui on vaja, võid alati öelda, et sul on tarvis iseendaga tegeleda.

Kui taipad, et oled ise see mürgine inimene olnud, siis soovitus – leia teraapia, et oma valudega tegeleda, mitte teistele peale projitseerida.7. ÕPI ENNAST TAAS USALDAMA


Vaatle, mis su elus on toimunud ja tuleta meelde, mida tundsid, kogesid ja taipasid sel teekonnal. Järelduste tegemine enne uutesse suhetesse minekut on väga kasulik, et taibata – su tunded annavad sulle õigel hetkel teada, mis kogemuses tegelikult oled.

Tunne ei valeta!8. TEE SEDA, MIDA ARMASTAD


On see hobi, uus töö, uus meditatsioonipraktika, uus park, metsatukk, kus käid jalutamas – leia enda rõõmule kütet! Rõõm on hingega kooskõlas olemise tunnus.

Rõõm aitab lahustada mürgisuse ja avada südant.9. TEE MIDAGI UUT IGA PÄEV


Selliselt lülitud uude voogu, mis hakkab tooma uutmoodi kogemusi ja uusi inimesi su ellu. Kui teed endale iga päev reikit v mediteerid, on täiesti loogiline, et su vibratsioonitase tõuseb ja sa hakkadki uutmoodi inimesi ja olukordi magnetiseerima.

Kindlasti soovitan teha füüsilist trenni, sest kehaga kontakt annab väga hea tunde ja tõstab enese väärtuslikkuse tunnet juba mõne praktikaga täiesti uude kogemusse!10. LEIA SOBILIK TERAAPIA


Kui tunned ikka kotrduvaid mustreid, leia endale abiline – nõustaja, psühholoog, rännaku teraapia praktik, kes aitab sul sellest senisest mustriterägast välja tulla. Me ei ole loodud siin planeedil olema üksikud hundid, kui me seda just ise väga olla ei taha. Lahendused on sageli just selle kaugusel, et me julgeme oma käe välja sirutada.

Väike investeering endasse võib luua suure muutuse terveks eluks. Selle asemel, et endale osta uus kuldkett või käekott, miks mitte panustada hoopis sellesse, et tulla kergemasse hinge tasandisse, kus meil pole vaja oma sisemisi puudujääke välise tiluliluga täita. Kui oled suhtes, ja teil on omavahel hõõrumised, minge paariteraapiasse.

See pole häbiasi – abi küsida. Raisata elu parimad aastad pidevale kraaklemisele – seda aega me pärast tagasi ei saa. Sõbrannad ja tuttavad ei pea olema teie terapeudid.

On täiesti loomulik, et kui inimesed tulevad katkistest peredest, on vaja tegeleda enese tervenduse ja enesearenguga teadlikult. Seda võiks kohe suhte alguses teadvustada – kui on raske lapepõlv, tuleb ühiselt ka mitmeid raskeid kohti ületama asuda ja regulaarne enesetervendus (kord nädalas, kord kuus – vastavalt vajadusele) peaks suhte toimimiseks olema kohene kokkulepe, mitte aastate pärast no-hea-küll-ma-siis-lähen taktika.

Rasked hingemustrid on tihtipeale valusad tunnistada, sest nii suur soov võib olla, et oleks ometi mu elu teistmoodi läinud. Vastuseis olemasolevale vaid pikendab lahenduste tulekut.

Vastutuse võtmine ongi aus vaatlus, mis kohale ma endas vastu olen ja mis vajab vastu võtmist.


Aga kui need kohad ära teeme enda sees ja lõpetame vastupanu, saame kõikidest nendest valukohtades oma väe tagasi ja tõuseme kui fööniksid tugevamana kui kunagi varem. See toob taipamise, et ioleme tegelikult väga tänulikud – see uus mina, kes on nüüd teadlikum, väekam ja iseendaga suuremas kontaktis, on palju lahedam versioon, kui eales oleksin osanud arvata! Tänulikud võime olla juba enne lahenduste saabumist, selle hoiakuga hakkame saama selgeid taipamisi, miks see olukord meil ellu tellitud sai.


Seega võime öelda, et iga kogemus on meile tegelikult tulnud toetuseks. Kas võtad oma väe ja rõõmu eest vastutuse, on igaühe enda valik!


Täna on uue kuutsükli algus, just ideaalne aeg, et alustada midagi uut, mille eest kuu aja pärast endale NII SUUR AITÄH ütled!

Mis see on, mida valid?


Kui oled palju mürgises keskkonnas viibinud, siis võib ehk see DNA tasandi tervenduse meditatsioon sulle praegu kasuks tulla https://www.inspiratsioonikool.ee/meditatsioon


Uued e-koolitused alustavad peagi: https://www.inspiratsioonikool.ee/


Õnnistusega

StellaComments


bottom of page